Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego warto zastąpić pieluszki jednorazowe wielorazowymi?

2018-07-30
 Dlaczego warto zastąpić pieluszki jednorazowe wielorazowymi?

Jednorazowe pieluszki weszły na rynek już w latach 50-tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce boom na „jednorazówki” przyszedł później, bo dopiero w latach 90-tych XX wieku. Na początku XXI wieku już prawie nikt nie stosował tradycyjnych pieluszek tetrowych. Obecnie zwyczaje znów zaczynają się zmieniać – coraz więcej rodziców sięga po pieluszki wielorazowego użytku. Dlaczego tak się dzieje?

Polscy rodzice posiadają coraz większą wiedzę, na temat tego, co naprawdę jest dobre dla ich dzieci. Wzrasta również poczucie indywidualnej odpowiedzialności za jakość naszego środowiska naturalnego i oszczędzanie surowców. To bardzo pozytywne zmiany, które wyjdą na dobre zarówno dzieciom jak i naszej planecie.

Dowiedziono niejednokrotnie, że pieluchy jednorazowe mają szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie dzieci. Odparzenia, wysypki, alergie – to tylko niektóre skutki ich stosowania. Obecnie produkowane jednorazowe pieluchy są wytworzone z syntetycznych materiałów i substancji. Często są nasączane sztucznymi substancjami absorbującymi oraz zapachowymi. Coraz mocniejsze absorbenty, odpowiedzialne za zatrzymywanie wody w materiale, odpowiadają za wysuszenie delikatnej skóry dziecka. Słaba wentylacja sprawia, że intymne rejony dzieci ulegają przegrzaniu, co może w przyszłości powodować problemy z bezpłodnością u chłopców. Niektórzy naukowcy twierdzą, że stosowanie „jednorazówek” może mieć związek z późniejszym wystąpieniem astmy. Jak widać poza wygodą stosowania, pieluchy jednorazowe nie posiadają więcej zalet, a jedynie mogą spowodować kłopoty. Nie warto więc stosować je, ryzykując zdrowiem dzieci.

Poza możliwymi kłopotami zdrowotnymi, pieluchy jednorazowe nie są obojętne dla środowiska. Ogromna ilość odpadów i długi czas rozkładu sprawiają, że ich utylizacja nie jest bezproblemową sprawą.

W obliczu powyższych argumentów, chyba nikogo nie dziwi, że świadomi rodzice decydują się na wybór pieluszek jednorazowych. Nie oznacza to jednak, że muszą koniecznie powrócić do stosowania pieluszek tetrowych. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej różnych rozwiązań ułatwiających stosowanie pieluszek wielorazowych. Najbardziej funkcjonalne są pieluszki w kształcie majteczek z wkładem chłonnym, przypominające kształtem pieluchy jednorazowe. Wykonane są jednak z różnego rodzaju bezpiecznych i naturalnych materiałów, które można prać w pralce. W dobie obecnych zaawansowanych technologicznie pralek, pranie przestało być jakimkolwiek problemem, nawet dla zapracowanych mam. Pieluszki takie są łatwo schnące, dlatego szybko można je wykorzystać ponownie. Wkład do pieluszek może być wymienny i składa się często z włókien bambusa, bawełny i różnych naturalnych dodatków lub mikrofibry. Na dłuższe wyjścia i wyjazdy idealne będą pieluszki AIO (All in one), które posiadają wszyty wkład chłonny, dlatego ich wymiana jest bardzo szybka i łatwa.
Biorąc pod uwagę doskonałą jakość pieluszek wielorazowych, dobrze jest skorzystać z ich zalet. Zwłaszcza, że jest to najlepsze rozwiązanie dla dzieci, środowiska oraz budżetu.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel